Każdy pracodawca obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy: – art. 149 § 1, art. 149 § 2 Kodeksu Pracy – § 8 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. nr 62, poz. 286 ze zm.) Szczególnymi unormowaniami dla pracodawców w transporcie drogowym, które w znaczny sposób utrudniają prowadzenie rzetelnej ewidencji, są: – W Ustawie o czasie pracy kierowców (Dz.U. 2004, Poz.92, Nr 879) w Rozdziale 3 dot. Obowiązków pracodawcy – art.25 w brzmieniu:
„Art. 25. ewidencja czasu pracy kierowców
Pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy kierowców w formie:
- zapisów na wykresówkach;
- wydruków danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego;
- plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego;
- innych dokumentów potwierdzających czas pracy i rodzaj wykonywanej czynności;
- rejestrów opracowanych na podstawie dokumentów, o których mowa w pkt 1-4.
2. Ewidencję czasu pracy, o której mowa w ust. 1, pracodawca:
- udostępnia kierowcy na jego wniosek;
- przechowuje przez okres 3 lat po zakończeniu okresu nią objętego.”
-Rozporządzenie 561/2006 WE, które normuje czas jazdy a nie czas pracy, ale pozostaje w bezpośrednim związku z wymiarem dobowym i tygodniowym czasu pracy.
Jeżeli nie masz pewności czy Twój kierowca nie naraża firmy na niepotrzebne koszty i przestrzega czasu pracy jak również czy dobrze obsługuje tachograf to zapraszam do współpracy.
Sprawdzimy czas pracy kierowcy, wydrukujemy ewidencje czasu pracy, odpowiednie raporty, upomnienia do podpisania przez kierowcę i przeszkolimy Twojego kierowcę tak, żeby jeździł zgodnie rozporządzeniem 561/2006 WE.